Rhodéský ridgebackStandart plemene

Základní údaje

FCI č.: 146
Skupina 6: honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce 3: příbuzná plemena
Původ: Jižní Afrika
Patronát: JAR

Celkový vzhled

Statný, silný, svalnatý a aktivní pes, souměrné stavby těla, schopný velké vytrvalosti s dostatečnou rychlostí. V dospělosti jsou to statná a nádherná zvířata.

Charakteristika

Zvláštností plemene je ridge, pruh srsti na hřbetě rostoucí opačným směrem k ostatní srsti, který se považuje za významný plemenný znak. Ridge musí být zřetelný, ostře ohraničený, symetrický. Sestává z přední rozšířené části, nacházející se zhruba nad kohoutkem, která je tvořena dvěma chlupovými víry - crowns (korunky) a nazývá se box. Celý box má být co nejsouměrnější. Nesmí však tvořit více jak 1/3 délky celého ridge. Ridge se zužuje rovnoměrně směrem k bedrům do špičky a jeho šířka nemá překročit 5 cm. idealni tvar ridge.

Chybné, nežádoucí tvary ridge. Přední část je nesouměrná (víry nejsou proti sobě), nepravidelná, příliš malá, nebo příliš velká, pruh je celkově krátký, příliš široký nebo nepravidelný. Ridge s jedním, nebo s více jak dvěma víry.

Temperament

Důstojný, inteligentní, rezervovaný vůči cizím, ale bez příznaků útočnosti nebo strachu.

Hlava

Přiměřeně dlouhá, lebka protáhlá, mozkovna plochá, mezi ušima poměrně široká, v klidu bez vrásek. Stop je dobře vyznačený. Nos je podle barvy srsti černý nebo hnědý. Čenich je dlouhý, hluboký a silný, pysky jsou suché a těsně přiléhající.

Oči

Posazené středně daleko od sebe, kulaté, jasné a zářivé s inteligentním výrazem. Barva očí odpovídá srsti ( určeného nosu tmavé, u hnědého nosu jantarové).

Uši

Poměrně vysoko nasazené, středně velké, u kořene dosti široké, směrem k zaoblené špičce se postupně zužující. Přiléhají těsně k hlavě.

Zuby

V silných čelistech, tvoří dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus. Stojí v čelisti rovně a jsou, zvláště špičáky a trháky dobře vyvinuty.

Tělo

Hrudní končetiny jsou úplně rovné, silné, se silnými kostmi, lokty pevně přiléhají k tělu. Lopatky jsou šikmé, suché a svalnaté. Pánevní končetiny jsou suché, s jasně vyznačenými svaly, kolení klouby jsou dobře zaúhlené, hlezna leží hluboko.

Tlapy

Kompaktní, s dobře klenutými články prstů, kulaté, odolné, polštářky jsou elastické, mezi prsty a polštářky je srst.

Ocas

U kořene silný, není nasazen ani hluboko, ani nízko, směrem ke špičce se zužuje, nikdy není těžkopádný. Je nesený mírně vzhůru, ale nikdy není zatočený nad hřbet.

Pohyb

Přímý, volný a živý.

Srst

Krátká a hustá, hladká a zářivého vzhledu, ale nikdy zvlněná nebo hedvábná.

Barva

Světle pšeničná až červeně pšeničná. Trup končetiny a ocas v jednotné barvě. Povolují se malé bílé odznaky na hrudi a na prstech, je však nežádoucí mnoho bílých znaků na břichu nebo nad tlapami. Čenich a uši mohou být tmavší.

Velikost

Kohoutková výška: pes 63 - 68,5 cm; fena 61 - 66 cm