Hovawart Standart plemene

HOVAWART (Hovawart)

ZEMĚ PŮVODU: Německo DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 12.01.1998 POUŽITÍ: pracovní pes ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.: Skupina 2 pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi Sekce 2.2 molossoidní plemena horského typu Se zkouškou z výkonu
KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ:
Hovawart je velmi staré německé pracovní plemeno. Jméno plemene pochází ze staré němčiny (středoněmčiny): „Hova“ znamená dvůr a „wart“ je výraz pro hlídače. Od roku 1922 bylo obnoveno šlechtění hovawarta, bylo využito psů podobného typu, který byl chován na místních farmách. V raných dobách šlechtění byli hovawarti kříženi s německými ovčáky, novofoundlandskými psy, leonbergery, a dalšími plemeny. Díky pečlivému přístupu k výběru psů ke šlechtění byl uchován původní pracovní typ psa. V zemi původu hovawarta byla věnována značná pozornost výběru psů s ohledem na jejich zdraví. Zejména výskyt dysplazie kyčelního kloubu byl snížen na minimum díky desítkám let výběru psů bez tohoto nežádoucího znaku. Lze předpokládat, že všechny kluby chovatelů hovawarta v ostatních zemích se rovněž zaměřily na sledování tohoto primárního cíle.
CELKOVÝ VZHLED:
Hovawart je silný, středně velký pes poněkud prodlouženého rámce, dlouhosrstý, využívaný jako pracovní plemeno. Pohlavní dimorfismus je velice výrazný, zejména ve tvaru hlavy a ve stavbě těla.
DŮLEŽITÉ POMĚRY:
délka těla by měla dosahovat nejméně 110 až 115% výšky v kohoutku.
POVAHA / TEMPERAMENT:
uznávaný pracovní pes se širokou škálou využití. Pes milé a vyrovnané povahy, s výrazným protektivním a bojovým instinktem. Je sebevědomý, dokáže dobře snášet stresové situace, středně temperamentní a má velmi dobrý čich. Vyvážené tělesné proporce a oddanost k rodině jej spolu s jeho povahou a schopnostmi předurčují jako vynikajícího společníka, hlídače, ochránce, také však ke stopování a záchranářským činnostem F.C.I.-Standard č. 190 / 25.09.1998 / GB
HRUDNÍ KONČETINY:
silné, rovné a při pohledu zepředu i ze strany kolmé k zemi. Ramena: velmi dobře osvalená, lopatka je dlouhá a uložená šikmo vzad. Nadloktí: dlouhé, těsně přiléhající k tělu. Lokty: přiléhající těsně k hrudnímu koši. Kloub nadprstí: silný. Nadprstí: mírně šikmé.
PÁNEVNÍ KONČETINY:
silné, při pohledu zezadu kolmé k zemi, dobře zaúhlené. Stehna: velmi dobře osvalená. Hlezenní kloub: silný, poměrně nízko položený. F.C.I.-Standard č. 190 / 25.09.1998 / GB
TLAPKY:
Zakulacené, silné a kompaktní. Prsty klenuté a těsně k sobě přiléhající. Paspárky by měly být odstraněny, s výjimkou zemí, kde je to zakázáno zákonem. Drápky jsou u černých a zlatočerných jedinců černé, u plavých jedinců mohou být méně pigmentované.
POHYB:
Při všech typech pohybu se končetiny pohybují v přímé linii, krok je prostorný. V klusu velmi dobrý prostorný krok a dobrým posunem zadních končetin.
KŮŽE:
Po celém těle těsně přiléhá. U černých a zlatočerných jedinců má kůže modravý lesk, u plavých jedinců narůžovělý lesk.
OSRSTĚNÍ:
SRST:
Dlouhá srst se silnými chlupy, mírně zvlněná a těsně přiléhající. Podsada není příliš vyvinutá. Srst je delší na hrudníku, břichu, zadní části hrudních i pánevních končetin (kalhoty) a na ocase. Krátká srst je na hlavě a na předních stranách obou párů končetin. Srst je hustá a uzavřená.
BARVA:
Existují tři barevné variety: zlatočerná, černá a plavá. Zlatočerná:
Srst je černá a lesklá, se středně plavými znaky. Na hlavě začínají znaky pod nosním hřbetem a probíhají kolem koutků tlamy a přecházejí do znaků na hrdle. Výrazné jsou kruhové znaky nad očima. Hrudní znaky sestávají ze dvou přiléhajících skvrn, které mohou být spojené. Na předních končetinách začínají při pohledu ze strany znaky na prstech a táhnou se k nadprstí a v úrovni loktů se vzadu zužují, až vymizí. Na zadních končetinách jsou znaky při pohledu ze strany v podobě širokého pruhu k hleznům, od hlezen výš už jen jako tenký pruh, který probíhá po přední straně pánevních končetin až k úrovni spodní linie. Další znak se nachází pod kořenem ocasu. Znaky jsou vždy jasně ohraničené. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.
Černá:
Srst je černá a lesklá. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.
Plavá:
Srst je středně plavé barvy, lesklá, a směrem ke končetinám a břichu přechází ve světlejší odstín. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.
VÝŠKA:
Výška v kohoutku: Psi od 63 do 70 cm. Feny od 58 do 65 cm. VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
VYLUČUJÍCÍ VADY:
F.C.I.-Standard č. 190 / 25.09.1998 / GB
CELKOVÝ VZHLED:
Psi, kteří neodpovídají vzhledem plemeni. Feny výrazně samčího typu. Psi výrazně samičího typu.
DŮLEŽITÉ PROPORCE :
Výrazně odlišné tělesné proporce než je uvedeno ve standardu.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT :
Agresivní, nervózní, letargičtí psi nebo psi, kteří se bojí střelby.
HLAVA :
Nedostatečný stop. Modré oči nebo skvrny na rohovce. Vztyčené, špičaté, růžicové nebo odstávající uši. Předkus nebo podkus, zkřížený skus. Chybějící více než 2 ze 4 zubů PM1 nebo 2 M3, nebo chybějící jakýkoli jiný zub.
KRK:
Nápadná volná kůže na krku (lalok).
TĚLO:
Nápadně volná hřbetní linie nebo “kapří” hřbet. Úzký nebo sudovitý hrudník. Nestandardní ocas, příliš krátký ocas, výrazně zatočený ocas.
KONČETINY:
Příliš přestavěná záď.
CHLUPY:
Převládající příliš zatočené chlupy (kudrnaté).
BARVA:
Obecně : Jakékoli barvy, neodpovídající standardu, t.j. modrošedá, jelení, hnědá, bílá, skvrnitá, plavá s popelavým odstínem nebo převládající pruhovaná srst. Bílé skvrny. Jednotlivé bílé chlupy na vnitřní straně stehen nejsou vylučující vadou.
zlatočerná :
Šedé nebo hnědé skvrny, jiné jež správné znaky. Podsada převážně jiné barvy než černé. Převládající šedé nebo bělavé znaky.
černá:
Šedé nebo hnědé skvrny. Převažující jiná barva podsady než černá.
plavá:
Jednotlivé bílé chloupky na nosním hřbetu nejsou vyřazující vadou. F.C.I.-Standard č. 190 / 25.09.1998 / GB Převládající červeno-plavá barva bez přechodu ke světlejším odstímům na spodní části těla. Bělavě plavá barva, také na uších. Nápadné bílé skvrny. Tmavé skvrny nebo tmavá maska.
Velikost:
Nižší velikost než je uvedeno ve standardu. Vyšší velikost než je uvedeno ve standardu o více než 3 cm. Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni. Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku